ZRÓBMY WŁASNE PERFUMY

Witajcie kochani, dziś będziemy robić perfumy przy pomocy olejków eterycznych.

W tamtym roku odwiedziłam  Farmę Young Living we Francji. Dowiedziałam się wiele nowych informacji, między innymi na czym NIE polega destylacja. Byłam świadkiem destylacji jakiej nie robimy w Young Living, a było to po to, aby nam uzmysłowić na czym polega prawidłowa destylacja. Z tej destylacji przywiozłam maluteńką buteleczkę z olejkiem Lavender, pachnie jak Lawenda, nawet pochodzi z dzikiej lawendy, ale niestety nie posiada tych wszystkich właściwości lawendy, ze względu na nieprawidłowości w procesie destylacji począwszy od braku kontroli temperatury i ciśnienia, sam instrument nie spełniał wymogów.

Nie będziemy dziś mówić o procesie destylacji, ale powiem wam co jest cudownego w tym co robi Young Living. Niewiele osób wie, że Francja jest kolebką perfum i lawendy. Jadąc przez Prowansję mijamy purpurowe pola, na których rośnie Lavandin, mimo to wygląda to cudownie. Lavandin jest perfekcyjny tzn. wszystkie krzaczki takie same,  a w naturze perfekcją jest inność. Inność stanowi wszystko.

Niewielu z nas wie, że Prowansja jest mekką Lawendy, która produkuje nie tylko Lawendę ale wiele innych roślin dla biznesu perfumowego. W związku z tym ten proces jest zupełnie inny. Może to nie mieć dla wielu znaczenia, ale dla ludzi którzy zmieniają toksyczną chemię  na naturę, by przywrócić swojemu organizmowi i życiu balans, ma to ogromne znaczenie.

KRÓTKO O WILD LAVANDER I YOUNG LIVING

30 lat temu Young Living pozyskało oryginalne nasiona Dzikiej Lawendy z Francji. Te właśnie nasiona są zasadzone na naszych farmach i te nasiona stanowią cały bank lawendy. Jednak niewielu z was wie, że ok 2008-2009 roku we Francji nastąpiła wielka plaga owadów. W okolicach lipca, kiedy kwitnie lawenda, owady, które również w tym czasie się wylęgają i żywią się pyłkami lawendy załapały wirusa. Owady te zakaziły lawendę wirusem poprzez zwykle przeskakiwanie z kwiatka na kwiatek  Niestety w tym procesie Lawenda usychała i umierała, a  rozprzestrzeniania wirusa nie można było opanować. W związku z tym farmerzy  we Francji musieli spalić całą lawendę. Young Living podzieliło się nasionami, tymi przywiezionymi przed Laty z Francji, dzięki temu dzika lawenda powróciła na pola Francji i proces prawdziwej lawendy rozpoczął się od nowa.


Czy wiesz, że…?
Lawenda największą wartość ma kiedy jest zbierana na dziko. Zbiera się tylko kwiatki, ponieważ łodygi mają tylko 20% oleju, kwiatki natomiast 80%.

Lawendę ścina się tuż poniżej kwiatków, listki nie mają wartości. Ścinając lawendę za nisko uszkadzamy calu krzaczek, przez co nie może się ona reprodukować.


Na farmie w 20 osób zbieraliśmy lawendę przez kilka godzin, i uzbieraliśmy jej zaledwie 52 ml, tak mililitry. Jest to długi proces, który wymaga dużego nakładu pracy i czasu, ale mamy lawendę, która ma odpowiednie właściwości.

Young Living  oferuje olejek z dzikiej lawendy, który można zakupić w ograniczonej ilości.

Dzika lawenda nie jest jedyną jaką oferujmy. Jedną z metod do rozrodu jest klonowanie, nie ma tu nic złego. Klonowanie polega na obcinaniu lawendy, robimy z niej sadzonkę, a sadzonkę przesadzamy. Klonowana roślina jest podobna do oryginału. Ważne jest, aby klonować z wielu roślin, a nie jednej, aby była różnorodna i nie utraciła swoich właściwości.

Prawdziwa lawenda ma jedną łodygę i od 3 do 7 kwiatów. Lavandin To nie jest prawdziwy Lavender.  Powstała ona z oryginalnej Lavender i Lawendy Spika (Spike Llavender, Lavandula latifolia).  Lavendin nie ma takich samych wartości co Lavender. W Young Living Lavandin używany jest do olejku eterycznego  Purification, tylko po to, aby obniżyć koszty a także w tym olejku doskonale zdaje egzamin. Dlaczego? Przy destylacji lawendy to z Lavender otrzymujemy tylko ok. 25 kg, a z Lavandin nawet 100 kg. Dlatego cena olejku Lavender jest wyższa.

PARĘ SŁÓW O DESTYLACJI I JEJ RÓŻNICY

Young Living różni się od innych firm w procesie destylacji. Inne firmy destylują ok 15-20 minut, gdzie można otrzymać szybko dużo olejku, ale nie wszystkich właściwości. Nasz proces trwa o wiele dłużej nawet do 40 paru minut. Długość procesu, temperatura oraz ciśnienie  jest uzależnione od danej rośliny aby  wszystkie wartości danej rośliny były  zachowane w olejku.

TO CO KOCHA KAŻDA KOBIETA – PERFUMY


Podczas mojego pobytu na Farmie Lawendy we Francji uczestniczyłam w zajęciach kreowania swoich własnych perfum na Uniwersytecie Zapachu – jest to niezależna instytucja. Było to niesamowite przeżycie. Musicie tam koniecznie pojechać!

Pani profesor prowadząca zajęcia przedstawiła nam całą historię perfumerii. Zdziwilibyście się, ale biznes perfumeryjny ma piramidę! Tak! Piramidę! Piramidę ze względu na zapachy i ich ilość, abyśmy mogli stworzyć własne perfumy. Najważniejszym ich składnikiem są narzędzia – olejki eteryczne.

Podzielę się z wami najbardziej podstawowym przepisem na perfumy. Oprócz podstawowych składników – olejków, będziemy potrzebować buteleczek. Przydadzą się nam buteleczki o pojemności 30ml/50ml.

NA CZYM POLEGA TWORZENIE PERFUM?

Układamy olejki według piramidy podzielonej na 3 sekcje: zapachy „głowy” – czubek piramidy, zapachy „serca” – środek piramidy i zapachy „podstawy” – jak wskazuje nazwa jest to podstawa piramidy.

ZAPACHY „GŁOWY”

Zaczynamy od zapachów głowy, jako pierwsze trafią one do buteleczki. Wybieramy od 3 do 5 zapachów, które najbardziej nam odpowiadają.

OLEJKI ETERYCZNE DO WYBORU

 • Basil,
 • Bergamot,
 • Orange,
 • Citronella,
 • Ginger,
 • Tangerine,
 • Jade Lemon,
 • Grapefruit,
 • Rosemary,
 • Lemon


Z podanych olejków wybieramy 3-5 olejków, które najbardziej nam odpowiadają i ustawiamy je w kolejności atrakcyjności. Od najbardziej atrakcyjnego zapachu do najmniej.

BLENDOWANIE OLEJKÓW

Do buteleczki wlewamy najpierw najbardziej atrakcyjny dla nas olejek i schodzimy do najmniej.
Pierwszy olejek – 7 kropli,
drugi – 5 kropli,
3 olejek – 3 krople,
4 olejek – 2 krople
i ostatni – 1 kroplę.

ZAPACHY „SERCA”

Kolejnym krokiem są zapachy „serca”. Na tym etapie wybieramy 4 olejki z podanych.

OLEJKI ETERYCZNE DO WYBORU

 • Cardamom,
 • Cinnamon Bark,
 • Clove,
 • Copaiba,
 • Lavender,
 • Nutmeg,
 • Geranium,
 • Ylang Ylang

BLENDOWANIE OLEJKÓW

Powtarzamy proces wyboru olejków jak w zapachach „głowy”.
Pierwszy olejek – 18 kropli,
2-gi olejek – 15 kropli,
3-ci – 10 kropli
i ostatni – 5 kropli.

ZAPACHY „PODSTAWY”

W ostatniej części, dodajemy tylko 2 olejki. Powtarzamy proces wyboru jak poprzednio.

OLEJKI ETERYCZNE DO WYBORU

 • Cedarwood,
 • Cistus,
 • Clary Sage,
 • Cypress,
 • Elemi,
 • Hong Kuai,
 • Idaho Balsam Fir,
 • Palo Santo,
 • Patchuli,
 • Sandalwood,
 • Pine,
 • Vetiver

BLENDOWANIE OLEJKÓW

Pierwszy olejek – 2 krople,
drugi olejek – 1 kropla.

Kiedy wszystkie olejki będą już w buteleczce dodajemy olej bazowy V-6 Vegetable Oil. W okresie letnim używamy oleju, ponieważ alkohol źle reaguje na słońce, natomiast na wczesną wiosnę, późną jesień i zimę dodajemy alkoholu (np spirytusu).


Czy wiesz, że …?
Olejek Cardamom – balansuje trzustkę, Lavender, Nutmeg – balansuje nadnercza, Geranium i Ylang Ylang – balansują układ endokrynologiczny.

Olejek eteryczny Idaho Balsam Fir jest idealnym olejkiem dla panów, posiada ziemisty, męski zapach.

Drzewa Palo Santo rosną w Ekwadorze. Drzewa te wyglądają na obumarłe, jednak aby przystąpić do procesu destylacji, drzewa te muszą naturalnie przewrócić się i leżakować przez 3 lata, aby nadać się do zbiorów.

Olejek Sanadlwood pochodzi z 3 różnych farm. Z Cypru, Hawaii i farmy partnerskiej w Australii.
Olejek Vetiver ma ziemisty zapach (VETIVER – DLACZEGO POWINNIŚMY GO UŻYWAĆ)

Stosując olejki Lavender, Lemon i Frankincense na noc pomaga zredukować zmarszczki.

Zanim otrzymasz gotowy do użytku olejek eteryczny przechodzi on 90 różnych badań przy użyciu bardzo precyzyjnych instrumentów.


Żyj zdrowo i szczęśliwie!

​Jeżeli nie masz jeszcze produktów Young Living, skontaktuj się z osobą, która poleciła ten blog.  Jeżeli nie masz takiej osoby, możesz kupić TUTAJ.

​Skontaktuj się ze mną, nie zwlekaj!
Nie masz NIC do stracenia, a WSZYSTKO do ZYSKANIA!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: